piątek, 9 listopada 2012

Czym malować drewno

Witaj
Ten krótki artykuł dotyczy malowania i zarazem zabezpieczania rzeźb wykonanych z drewna, jednak jestem przekonany, że treść będzie odpowiednia także w przypadku:
- altanek ogrodowych,
- mebli ogrodowych,
- mebli wykonanych z drewna,
- innych elementów drewnianych, zarówno ozdobnych jak i użytkowych.

Jeśli już mamy przygotowane, a raczej wyrzeźbione jakieś rzeźby (chciałem uniknąć powtórzenia ;) ) warto je teraz czymś zabezpieczyć. Co najlepiej nadaje się do pomalowania i zabezpieczenia drewna? Otóż możliwości jest wiele.
Na początek zastanówmy się gdzie będzie stała nasza rzeźba.
Jeśli wewnątrz budynku lub w miejscu w którym nie będzie narażona na deszcz,wilgoć, wiatr itp ciężkie warunki atmosferyczne, to możesz pomalować praktycznie każdym rodzajem farby.
Jednak zakładam, że Twoja rzeźba została wykonana z drewna dobrze wysuszonego, gdyż w przeciwnym wypadku nawet jeśli pomalujesz ją najdroższym impregnatem, to i tak cała praca pójdzie na marne.

Wewnątrz

Ja osobiście maluję swoje rzeźby (jeśli w ogóle już maluję - bo robię to rzadko) z wykorzystaniem bejc. Bejca nadaje ciekawych kolorów, a dodatkowo rzeźbę można przytrzeć papierem ściernym, co doda jej uroku. Całość czasem zabezpieczam lakierem bezbarwnym, ale ostatnio staram się tego unikać, bo rzeźby wyglądają na bardzo plastikowe, zamiast tego stosuję wosk lub taki mój specyfik (styropian rozpuszczany w nitro - totalny hit! :D).

Na zewnątrz

Jeśli rzeźby mają być na zewnątrz, to obowiązkowo stosuję drewnochron, który trzeba powtarzać (zabieg ten powtarzam co 2 - 3 lata).
Ostatnio testowałem też coś takiego jak Drewkorn Forte z teflonem, mam mieszane uczucia, bo z drewnianej rzeźby robi się plastik, jednak z drugiej strony, ten specyfik jest naprawdę skuteczny, bo woda dosłownie spływa po drewnie.

Mam nadzieję, że ta krótka porada mimo wszystko była przydatna. Jeśli macie jakieś pytania, dodajcie je w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Witam:)
    mam pytanie odnośnie zabezpieczania drewna na zewnątrz. To co prawda nie rzeźba, a drewniana kapliczka, do której odnowienia użyłam farby akrylowej(pomalowana w motywy ludowe) i teraz nie wiem zupełnie czym ją zabezpieczyć (będzie stała na zewnątrz), aby ten środek nie rozpuścił namalowanych wzorów?Będę wdzięczna za radę:)

    OdpowiedzUsuń