środa, 20 czerwca 2012

Jak rzeźbić zabawki - uczymy się od podstaw

Warto robić takie rzeźby, które nie tylko pocieszą oko, ale także będą funkcjonalne - ja zawsze wychodzę z takiego założenia. Zatem na czym warto spróbować od podstaw? Może zróbmy jakieś zabawki?

1. Klocki
Rzeźbi się je bardzo prosto. Na początek z kawałka drewna warto zrobić sześciany. Na robię to w taki sposób, że pomagam sobie małą piłką, która odcina boki klocka w taki sposób że tworzę z niego podłużny prostopadłościan, a następnie odcinam krótkie kawałki i już mam sześciany.
Później wystarczy tylko rzeźbić na ścianach tych brył. Mogą to być literki, zwierzątka i cokolwiek zechcesz.

2. Rzeźbiona ciuchcia
Tą także można zrobić dość prosto. Jeśli chcesz pomóż sobie urządzeniami takimi mechanicznymi.
Na początek warto znaleźć kilka klocków drewna w kształcie walca. Jeden potniemy na kółka, a pozostałe na środek kolejki (miejsce silnika), charakterystyczne kominy itp. Większy kwadratowy sześcian przyda się na kabinę kierującego. Przygotuj także inne elementy do wykończenia detali. Na koniec kolejkę warto pomalować - tutaj masz dowolność. Całość połącz klejem do drewna.

3. Rzeźbimy miecz
Drewniany miecz, któż się nim nie bawił. Całość można zrobić z jednego kawałka drewna lub z dwóch (pamiętajmy o rękojeści). Formujemy kształt miecza, następnie docieramy papierem ściernym i malujemy. Rękojeść można okręcić sznurem, który zapewni lepszą przyczepność.

Takie zabawki mogą być naprawdę bardzo ciekawą alternatywą dla Waszych dzieciaków.
Miłego tworzenia.

niedziela, 3 czerwca 2012

Nie rzeźbimy w mokrym drewnie czyli jak wysuszyć drewno pod rzeźby.

Nabywamy kawał drewna. Wydaje się idealny. Kora schodzi łatwo, niezależnie co to za gatunek drewna. Ten kawałek aż się prosi żeby z niego coś wyrzeźbić, ale poczekaj.

Nie warto rzeźbić w mokrym, świeżym drewnie, gdyż prawdopodobnie ta praca pójdzie na marne.

Drewno takie jak lipa czy osika, popękają, a gdy będą na zewnątrz (rzeźby ogrodowe, rzeźby ludowe), to po kilku latach będzie można je wyrzucić.

Drewno powinno się dobrze wysuszyć, jeśli masz suszarnie (nawet w małej kotłowni), to susz drewno przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli nie masz kotłowni, a masz jakąś szopę, to ułóż kondygnację z pustaków, rozłóż dwie deski równolegle, a następnie poukładaj okorowane kawałki drewna w taki sposób aby nie stykały się ze sobą.
Tak musisz suszyć minimum 12 miesięcy.

Gotowe rzeźby można zabezpieczyć ogólnodostępnymi impregnatami.