środa, 7 marca 2012

Rzeźbienie rozwija mózg

Czy wiesz, że udowodniono iż rzeźbiarstwo rozwija mózg? Dlaczego tak się dzieje? To proste – rzeźbisz z głowy. Nie ma wytycznych, które mówią „zrób tak i tak”, a to krok po kroku powoduje wyrzeźbienie jakiegoś elementu. W 90% przypadków, wizja rzeźbiarza pochodzi właśnie z jego głowy. Dodatkowo ciągła praca przy rzeźbieniu, stałe poprawki, przeróbki i dokładne zakańczanie wersji ostatecznej, to zajęcia niesamowicie kreatywne, wymagające dużej wyobraźni, a także talentu.

Zatem jeśli nie masz swojego hobby, zacznij jak najszybciej z rzeźbieniem!

niedziela, 4 marca 2012

W jakim drewnie warto rzeźbić

Mokre drewno wydaje się świetnym kąskiem do rzeźbienia. Weźmy taką brzozę, która jest miękka jak masło, rzeźbienie w niej przypomina skrobanie plasteliny. Jednak osoby niedoświadczone nie wiedzą, że tak nieodpowiednio przygotowane drewno (mokre), nie jest dobrym materiałem na rzeźbę. Nasza praca pójdzie na marne, ponieważ rzeźba w ciągu kilku najbliższych dni popęka.

Po pierwsze - drewno musi być wysuszone, tzw. wysezonowane. Mówimy tutaj o minimum roku spędzonym w suszarni lub przynajmniej w suchym, słabo nasłonecznionym pomieszczeniu. Jeśli drewno zawilgnie, nie ma mowy o rzeźbieniu.

Najlepsze gatunki drewna w celu rzeźbienia, to miękkie odmiany, takie jak lipa, brzoza lub topola. Na początek odradzamy rzeźbienie w dębie czy buku.

Jeśli nie mamy dostępu do wysuszonego drewna, pozostaje zakupić je w tartaku. Ceny są bardzo różne i uzależnione głównie od gatunku czy rozmiaru materiału.

Zatem udanego rzeźbienia!