wtorek, 12 kwietnia 2011

Rzeźbienie za pomocą dłuta

Aby rzeźbić za pomocą dłuta, najpierw trzeba znać pewne podstawy na temat drewna. Nie można rzeźbić w każdym gatunku drewna, ponieważ będzie to technicznie niemożliwe. Nie zrobimy nic w kawałku buka lub też w dębie. Natomiast najlepszym drewnem do rzeźbienia będzie miękka brzoza, która świetnie nadaje się do obróbki.
Kolejna sprawa to oczywiście rzeźbienie w drewnie świeżym. Rzeźbiąc w takim materiale, może szybko okazać się, że rzeźba po wyschnięciu popęka, a wtedy nasze dzieło się popsuje. Dlatego własnie musimy mieć pewność co do struktury materiału. Drewno musi być doskonale wysuszone, aby nie zmieniało swojej powierzchni podczas wysychania.
Dopiero po zapewnieniu sobie tych rzeczy, możemy przejść do rzeźbienia.

Najlepsze dłuta to takie, które zostały ostrzone laserowo. Mamy pewność, że są one najlepiej przygotowane - czyli bardzo ostre. Dłuta nie mogą być zbyt kruche, dlatego nie każda stal nadaje się do rzeźbienia. Oczywiście wspaniale byłoby, gdyby nasze narzędzia były z tytanu, jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Należy też uważać na kont stawiania dłuta względem ciała. Pamiętaj, że gdy wyśliźnie się ono z drewna, może przeciąć nam skórę, a w najlepszym wypadku skończy się to kilkoma szwami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz